1800x1200-oldKL-1024x683
Kuala Lumpur 1926
1800x1200-oldKL-1970-44-ocmwvsatwchtju57bb5080kpxiltarl5d5rkqth6cw
Kuala Lumpur 1970
1800x1200-oldKL-2020-ocmwudjjnakc4w6xjp75hddtupjzr3zn66jctvkfow
Kuala Lumpur Now

Kuala Lumpur History

Year 1961-1972

From a small town Kuala Lumpur has grown to become the nation’s Capital City and the biggest city in Malaysia. Kuala Lumpur City has become the centre for many socio-economic various activities including business, finance, administration, education, religion, culture and sports.

Since 1961, Kuala Lumpur has been governed by one single corporate entitycorporation solethat was then known as the office of the Federal Capital Commissioner. On the 1st February 1972, Kuala Lumpur was officially conferred the status of a city. With this, the Federal Capital Commissioner became the Mayor of KL.

Mayor

Tan Sri Dato’ Lokman Yusof the former Federal Capital Commissioner was elected as the first Mayor of Kuala Lumpur. When he passed away on 15.5.1972, he was succeeded by Tan Sri Yaakob Latiff who served for a period of 10 years. The third Mayor of KL was Tan Sri Dato’ Elyas Omar who took office on 1.2.1981.

The fourth Mayor was Dato’ Dr Mazlan Ahmad whose appointment was on 17.11.1992. Tan Sri Dato’ Kamarruzaman Shariff then took over as the fifth Mayor and served between 14.12.1995 and 13.12.2001. He was then replaced by Kol. Datuk Hj Mohmad Shaid b Mohd Taufek whose appointment was on 14.12.2001. Then from 14.12.2004 until 13.12.2006 the post of the seventh Mayor was held by Dato’ Hj Ruslin bin Hj Hasan.

From 14.12.2006 until 13.12.2008 The office of the eight Mayor was held by Dato’ Ab Hakim bin Borhan. He was then replaced by Tan Sri Ahmad Fuad bin Ismail whose appointment was on 14.12.2008. Then from 18.7.2012 until 17.7.2015 the post of the tenth Mayor was held by Tan Sri Hj. Ahmad Phesal bin Hj. Talib. The eleventh Mayor of the city was Tan Sri Hj. Mhd. Amin Nordin bin Abd. Aziz who has been in office since 18.7.2015 until 30.9.2018. 

Jawatan Datuk Bandar ke-dua belas disandang oleh Dato’ Nor Hisham bin A. Dahlan bermula 1.10.2018 sehingga 30.9.2020. Manakala Datuk Bandar yang ketiga belas adalah Datuk Hj. Mahadi bin Che Ngah yang dilantik memegang jawatan tersebut mulai 1.10.2020 sehingga kini.

 

 

en_GBEN
en_GBEN ms_MYMS